Representitives

Tigers Juniors or Seniors to Make Grade(Nrl, Qld/Nsw Cup,NYC or other)
If you have info on any Tigers to Represent Higher Level Footy please let us know through the “Contact” section.

Steve Anderson-Tigers Jnr and Snr
Playing-Clubs-Cq Capras, Brisbane Brothers, Gold Coast Vikings, Southern Suburbs Brisbane

Coaching- Head Coach Cq Comets, Tweed Heads Seagulls, Warrington Wolves, Assistant Coach Gold Coast Seagulls, Melbourne Storm.

Coaching Staff- Leeds Rhino’s, Scottish Rugby Union, Western Reds and current director of CQ Rugby Union.

Whetu Austin– Tigers Jnr and SnrClubs-
Clubs-East Tigers U20’s 2011,2012 , East Fogs 2012, Easts Brisbane A Grade 2015, Easts Intrust cup 2015.
Representitive-

Nathan Barrclough-Tigers Junior
Clubs-Central Queensland Comets
Representitive-

Steven Bell-Tigers Junior
Clubs-Melbourne Storm,Manly Sea Eagles and Catalans Dragons.
Awards-North Devils(Qld Cup) 2nd All time Highest try scorer 45. Rookie of the Year Melbourne Storm 2001. 2007 Grand Finalist 2008 Grand Final Winner(both manly)
Representitve- 5 Games for Queensland Maroons

John Clayton-Tigers Junior
Clubs- Central Queensland Comets-Capras
Representitve- QLD U/17s, QLD Schoolboys, QLD U/19s

Griffin Freeman– Tigers Snr
Clubs- Easts Tigers(Brisbane A Grade) 2015

Ray Ebsworth– Tigers Seniors
Clubs- Central Queensland Capras(Qld Cup) 2015
Representitive- CH, NSW u15’s tour of PNG

Josh Johnston– Tigers Jnr and Snr
Clubs- Cq Capras(Qld Cup)2015  Canterbury Bulldogs U20’s for 2015,2016
Representitive- Brisbane Broncos Elite program, Central Highlands

Connor Jones– Tigers Jnr and Snr
Clubs- Easts Tigers 2014, Canterbury Bulldogs U20’s 2014,2015,2016
Representive- Central Highlands

Clayton Parter-Tigers Jun and Snr
Clubs- Redcliffe Dophins(Qld Cup)
Representitve-

Travis Ryan-Tigers Junior
Clubs- Norths Devils(Qld Cup)
Representitve-

Lloyd Stiegler-Tigers Jnr and Snr
Clubs- East Tigers U20 2011, Central Capras U21’s 2014
Representitive-

Joe Taylor– Tigers Jnr and Snr
Clubs- East Tigers U20’s 2011
Representitve-

Trent Williamson-Tigers Junior
Clubs-Norths Devils(Qld Cup), Brisbane Broncos NYC
Representative- Qld Academy of sport-Rugby League

Senior Representative

2016-Central Highlands
U20’s- Isaiah Huet*, Koby Scott, Jason King*, McIver Watene, Jacob Weatherley, ZJ Docko.

2014- Central Highlands
A Grade-Josh Binnie, Darcy Darby,Ray Ebsworth, Griffin Freeman, Brenden Kelly, Matt Langby, Brenden O’neill, Gav Power
Ladies-
U20’s-Isaiah Huet, Josh Johnston, Koby Scott, Sebastian Stiegler
2014-CQ Capras Womens- Casey Watkins

2013 – Central Highlands
A Grade- Ray Downie, Ray Ebsworth, Matt Langby, Wanui Mantainavora.
U20’s- Dan Bock, Jordan Downie, Joshua Johnston, Connor Jones, Ricky O’Donnell, Sebastian Stiegler, BJ Vickers.
2013- CQ Capras-

Queensland Police Team- Brendon O’Neill

2012 – Central Highlands
A Grade- Warwick Ahern, Ray Downie, Ray Ebsworth, Sam Miles, Matt Travers.

2011 – Central Highlands
A Grade- Josh Binnie, Nathan Parsons, Kyle Mattingley, Ben Watego,

2006- Central Highlands
A Grade- Michael Ballantyne, Stu Cheffirs, Rob Elliot, Brett Gimm, Dan Lee, Joe Mahony, Frank Ngamoki, Davin Roberts, Travis Ryan, Luke Wren.

 

   CENTRAL HIGHLAND RUGBY LEAGUE

   JIM GALLAGHER MEDALLION WINNERS

 

1993 PHILL  JARVIS  CAPELLA ROAD RUNNERS

1994  SCOTT  SEWELL  EMERALD TIGERS

1995 JASON JACKSON GEMFIELD GIANTS

1996 STEVEN  BELL  EMERALD TIGERS

1997 TONY  CAFFREY  EMERALD COWBOYS

1998 TERRY  BENSON DYSART BULLS

1999 CRAIG  BAGULEY MIDDLEMOUNT PANTHERS

2000 FABIAN  COLLEY

2001 GREG  DANN  MIDDLEMOUNT PANTHERS

2002 KURT  SULLIVAN PEAK DOWNS PIRATES

2003 TRAVIS  NESS  EMERALD TIGERS

2004 STEVEN  HENDERSON MIDDLEMOUNT PANTHERS

2005 JASON  RANDELL MIDDLEMOUNT PANTHERS

2006 BRENDON  FINGER CLERMONT BEARS

2007 CLAYTON  HUMPHREYS CLERMONT BEARS

2008 MITCHELL  WYATTE PEAK DOWN PIRATES

2009 MITCHELL  WYATTE PEAK DOWN PIRATES

2010 RYAN  DOUGLAS EMERALD TIGERS

2011 LOGAN  SULLIVAN DYSART BULLS

2012 TODD  WILLIAMS EMERALD COWBOYS

2013 NICK DEAVES CLERMONT BEARS

2014-???